Beeld: Golfsupport
Terug naar Nieuwsoverzicht

Oud-voorzitter Frans Sevenstern overleden

18 juni 2025

Op 8 juni is Frans Sevenstern op 84-jarige leeftijd overleden. Sevenstern was aan het begin van deze eeuw korte tijd de voorzitter van de NGF.

Foto boven: Frans Sevenstern rechts naast Karine Icher, de winnaar van het MEXX Sport Open in 2001 op de Kennemer Golf & Country Club (Golfsupport). 

Frans Sevenstern combineerde een loopbaan als topbestuurder bij Shell, Rank Xerox, Volvo Car en Connexxion met een grote passie voor golf, het spel dat hij als tiener leerde spelen op de Zuid-Limburgse G&CC Wittem. Als directeur van Volvo Nederland stimuleerde hij de golfsport via sponsorprojecten als de Volvo Jeugdtour en het Nationaal Open. Begin 2001 werd hij NGF-president, maar hij trad in november van hetzelfde jaar om persoonlijke redenen af.

Golfjournalist Jan Kees van der Velden staat deze week in een persoonlijke column voor Golfers Magazine stil bij het leven van Frans Sevenstern. Deze column is hieronder overgenomen.

Afscheid van een president die hij nooit echt was

Het wordt u niet kwalijk genomen als u niet weet wie Frans Sevenstern was. Maar het is toch wel jammer.

De op 8 juni jongstleden overleden Sevenstern was de beste president die de NGF nooit echt heeft gehad.

Frans Sevenstern werd eind maart 2001 bij acclamatie benoemd tot preses van de Nederlandse Golf Federatie. Hij trad echter in het najaar weer af. Berichten in de media, vooral NRC Handelsblad, waren daar de oorzaak van.

De Limburger werkte eerder bij Shell, Rank Xerox, Volvo Car Nederland, Nedcar en Connexxion. Bij het openbaar vervoersbedrijf vertrok hij in 2000.

Sevenstern had er echt zin in, liet hij mij in maart 2001 weten. De NGF had volgens de aftredende president Jan Kruyt een man als hem nodig: "Een persoon die zijn sporen in het bedrijfsleven heeft verdiend."

"Er zullen knopen moeten worden doorgehakt", zei Frans Sevenstern vlak na zijn aantreden. "Golf is door de laatste presidenten en hun besturen op niveau gebracht. Op zijn minst zal de huidige kwaliteit gestabiliseerd moeten worden en keuzes ga ik zeker niet uit de weg. De clubs, de individuele golfers, de vrijwilligers en het Federatiebureau, zij allen verdienen een goed geleide organisatie. Het is nu aan mij om daaraan een bijdrage te leveren."

Maar toen in het najaar van 2001 bekend werd dat Frans Sevenstern als bestuursvoorzitter bij Connexxion niet-zakelijke activiteiten had gedeclareerd, legde hij zijn functie als president van de NGF neer.

"Ik heb destijds besloten om af te treden", zei hij in het voorjaar van 2014 in zijn appartement in Lanaken tegen mij. "Ook al hadden de strubbelingen niets met golf te doen. Maar ik wilde de NGF geen problemen bezorgen. Natuurlijk heb ik deze gang van zaken als zeer pijnlijk ervaren, vooral omdat ik vol ideeën zat. Mijn ervaring in het bedrijfsleven, als vertegenwoordiger van een grote sponsor, meende ik goed te kunnen gebruiken om een snel groeiende sport en een zich sterk ontwikkelende NGF te helpen. Maar het mocht niet zo zijn. Soms lopen dingen in het leven anders dan je zou willen."

Sevenstern, die als jongeman 25 kilometer fietste om op Wittem les te krijgen van de legendarische André van Pinxten, had met Volvo ook nog eens de nodige ervaring opgedaan als sponsor van golf: het Zweedse automerk was een jaar of vijftien partner van de Europese Tour. In ons land verbond Nedcar zijn naam aan het Nationaal Open dat anno 2025 helaas nauwelijks nog sportieve waarde heeft. In de jaren negentig was het na het Dutch Open hét toernooi voor de Nederlandse topspelers.

Toch keek Sevenstern in dat laatste gesprek in 2014 niet met wrok om: "Het is goed om te zien dat de NGF nog steeds een krachtige organisatie is. En het hele idee van Family Golf heeft mijn hart gestolen. Toen ik nog bij Volvo werkte, was het samen spelen, ouders en kinderen samen golf te laten beleven, een belangrijke overweging om golf te gaan sponsoren."

Maar, zoals Frans Sevenstern het zelf zei, het mocht niet zo zijn. Jammer. Voor mij blijft hij de beste president die de NGF nooit echt heeft gehad.

Ik ben ervan overtuigd, zonder anderen tekort te doen, dat hij een uitstekende beleidsmaker was geweest. Iemand met liefde voor de sport en met een gevoel voor de zakelijk kanten van het beleid van een snel groeiende NGF.

Jan Kees van der Velden